2013 Appointments

Print 2013 – 2014 Appointments

FLFull-time Local PastorRERetired Elder
LM Certified Lay MinisterRLRetired Local Pastor
PDProvisional DeaconROERetired Elder of Other Conference
PEProvisional ElderSLStudent Local Pastor
PLPart-time Local Pastor

EAST DISTRICT

District Superintendent

Victor E. Casad

1

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

Aley(Eston Williams-FL)
16
Annona/Boxelder/Lone Star(Donald C. Benton-PL 1/4)
14
Arbala/Gafford ChapelsTBS by James Goodwin (RE)
4
Avery/Williams Chapel(Jack Cloyd-PL 1/4)2
Becker(Robert Williams-PL 1/4)
3
BirthrightTBS by Paul M. Bailey (RL)
Blanton ChapelTBS by David Riley
Blossom/Shady Grove(Susan Leddy-PL 1/4)1

BogataElaine Bussey
1
BONHAM:
FirstDyan Dietz (PE)
1
Certified Lay MinisterLM
Wesley/TelephoneTBS by Ricky Robbins
Caddo Mills(Debra Lyons-FL)
3
Celeste/Kingston/White Rock(Jay Henderson-SL)
1
CharlestonTBS by Gary Regan (RE)
CLARKSVILLE:
McKenzie Memorial(Jerry Colgrove-FL)
4
St. Paul(Ted Robinson-PL 1/4)5
College Mound(Larry D. Davis-FL)
26
Commerce: FirstValarie Englert
4
Associate/Director Wesleyan Campus MinistryMarc Corazao
4
Como/Pine Forest(Beverly D. Olsen-PL 1/2)
4
Cooper/Shooks Chapel(Steve Cook ¶346.2)
4
Crandall(James Wilkins-PL 1/2)
6
CumbyTBS by F. Duncan Graham (RE)
Cuthand(John D. Purviance-PL 1/2)
10
Deport(Debra R. May-PL 1/2)
6
Detroit: Martin Memorial/WoodlandTBS by Carl Sterling (RL)
Ector/Mulberry(Dee Morton-PL 1/2)
8
Enloe/Ben Franklin(Stacey Smith-PL 1/4)
17
GREENVILLE:
KavanaughStephen Cotten (PE)
3
Salem-Kinser/Floyd/Campbell/CaneyBilly M. Shaddox
30
Associate(Pam Zolczer-PL 1/4)1

WesleyL. Gene Wisdom
4
WestviewVeronica Greanead
5
Grove HillTBS by Jim McIntire
HONEY GROVE:
McKenzie/Forest HillVivian J. Crowson
6
KaufmanElizabeth Kellner
1
Associate(Kathryn Curbo-PL 1/4)
3
Kemp(Elizabeth Glass-Turner-PL 1/4)1

Ladonia/Pecan Gap(Michael Rowe-PL 1/2)
2
LeonardAdam L. Spore (PE)
2
Lone Oak(Susan J. Gross-PL 1/2)
2
MabankDana Coker
3
Miller Grove(Howard L. Strickland ¶346.1, 338.2 1/4)
9
Mt. Vernon: First/Saltillo/Old SaltilloJohn Wallace
3
North Lamar Parish:
Belk/Chicota/Powderly/Mt. Tabor-Sumner(William Mark Hutchison-FL)
10
Associate(Betty Lyke-PL 1/4)
5
Oak Grove: Wilson Chapel/Rosser:Certified Lay MinisterLM
PARIS:
CalvaryE. Ben Read
2
FirstRobert Lee Spencer, Jr
1
Associate/Connections Ministry(Katherine E. French-PL 3/4)
3
Associate(Ray Starnes-PL 1/4)
8
Associate(William H. Coleman-PL 1/4)
1
Mt. ZionEddie Jean Adams
12
Oak ParkJudith S. Brandt
3
PicktonTBS by Henry R. Suche, Jr. (RE)
Pine ForestTBS by Michael D. Moore (PE ¶338.2 1/4)
Poetry(Pam White-PL 1/2)
3
Quinlan: FirstEric Rothe
3
Roxton/Paris Jr. College Campus Ministry(Edrue W. Dodd-PL 1/2)
1
SULPHUR SPRINGS:
First/Sulphur Bluff/TiraPeter V. Adrian
3
AssociateDeborah Riggsby
6
WesleyElwin N. Campbell (AM)
2
TERRELL:
FirstCharles L. Aaron, Jr
1
Warren Chapel(Doris Smith-PL 1/4)1

TrentonKathy McLean-Davis
1
Virginia Point(Louella K. Williams-PL 1/4)
7
Windom/Lannius(Gerald Johnson-PL1/2)
4
WINNSBORO:
FirstMichael Langdon (PE)
2
Tinney ChapelTBS by Jim Hilton
Wolfe City: First(Edward D. Lee-PL 3/4)
11
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
(Robin Brake-PL 3/4 ) (¶316.1)Harris Methodist Hospital, Fort Worth
2
Michael D. Moore (PE) (326.2)Chaplain, Vitas Innovative Hospice Care, Greenville
2
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
Bonham FirstLori Massey
Oak Grove: Wilson Chapel/RosserSteve Gibbs

METRO DISTRICT

District Superintendent

Camille Gaston

1

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

CARROLLTON
Cambodian FellowshipTBS by Meng Top
Holy CovenantCarol Sparks
1
Deacon in Full ConnectionDeborah Chapman
16
Wesley Korean(Jin Hee Lee ¶346.1, 338.2 3/4)
16
Cedar HillJeff Garrett
2
DALLAS:
Arcadia Park(Katie Webb-PL 1/4)1

Camp WisdomJanet Bell Odom
9
Casa Linda(David Rangel-PL 3/4)
4
Christ’s Foundry FellowshipOwen Ross
12
Associate(Lucia French-PL 1/2)
2
Cochran ChapelJoseph B. Stabile
10
Cockrell HillTBS by Joe Zinser
CommunityHarold Dangerfield
4
Elmwood-El Buen Samaritano(Sandra Cabrera ¶346.1)
6
FirstAndrew Stoker
1
AssociateJohn Wallace Cole III
12
Deacon in Full ConnectionLinda Roby
5
Deacon in Full ConnectionRebecca Walker (PD)
2
Associate(Jeanette Cobbins-PL 1/4)
2
Glen Oaks(Freddie Orr-PL 1/2)2

GraceJudith Reedy
3
Associate/Oasis African FellowshipMary Miriti
3
Greenland HillsKerry Smith
1
Hamilton ParkR. Jeremiah Booker
5
AssociateLucretia Facen
7
Associate/WarrenJackie Wickware
1
Associate(Frances Cudjoe Waters-PL 3/4)
2
Highland Hills(Michael Green-FL)
1
Highland ParkPaul Rasmussen
1
AssociateTBS by W. Mark Craig (RE)
AssociateJohn F. Fiedler
1
AssociateWalt W. Marcum
22
AssociateBarbara W. Marcum
21
Associate(Matthew Tuggle (PE) ¶346.1)
2
AssociateJeffrey Hall
11
AssociateArville E. McLain
6
Associate/Munger Place
Extension
(David Andrew Forrest (PE) ¶346.1)
4
Associate(Dawn Anderson-PL 1/4)
2
Deacon in Full ConnectionTerry P. Jones
10
Deacon in Full ConnectionSusan Robb
5
Deacon in Full ConnectionElizabeth Moseley
3
Kessler ParkDavid M. Carr
4
Lake HighlandsJohn M. Thornton
10
Associate(Pamela E. Clark-FL)
17
AssociateMonty Moore
3
Deacon in Full ConnectionNicki Lyford
8
LakewoodGayle Landis
5
Lovers LaneStanley R. Copeland
17
AssociateTom Hudspeth
13
Associate(T. Shante Buckley-FL)
10
AssociateWalt Lunde (PE)
6
Associate(Christopher Kudzai Chikoore ¶346.1)
4
Deacon in Full ConnectionKay DeBlance
4
NorthavenEric S. Folkerth
13
Oak Cliff(Edgar Bazan-Garza-FL)
7
Associate(Pablo Guardiola-PL 3/4)
2
Oak LawnAnna Hosemann-Butler
1
Associate(Gregg Alan Smith-PL 1/2)
5
Associate(JoAnne Pounds-PL 1/4)
2
Owenwood(Denise B. Jacobs-PL 1/2)
7
Pleasant Mound-Urban ParkAnnelda Crawford
6
Preston HollowMichael L. Nichols
3
Ridgewood ParkAnn Willet
1
St. Luke “Community”Henry L. Masters, Sr.
2
AssociateS. Dianna Masters
2
AssociateSandra A. Minor
1
St. PaulElzie D. Odom, Jr.
8
Associate(Harold Stinson-PL 1/4)
7
Schreiber MemorialLeslie A. Herrscher
2
Deacon in Full Connection(Bonnie Bridger-Coffman ¶331.7 1/2)
2
Southwood(Irene Jackson-PL 1/4)
3
Spring ValleyClara Reed
1
Associate(Carlos Nascimento-FL)
17
Tyler StreetEdward F. Lantz
5
Associate/Arcadia ParkCheryl Jones
3
Umphress RoadLevy E. Laguardia
23
Associate(Edwin Zarate ¶338.2 1/2)
6
University ParkMatthew Gaston
2
AssociateRebecca Frank Bruff
8
Associate(M. Benjamin Rigsby-SL)
1
Associate/Union(Michael Baughman ¶346.1)
2
Deacon in Full ConnectionRachel Baughan
7
Walnut HillAlexandra Robinson
1
WarrenTBS by Jackie Wickware
6
Wheatland(Peter McNabb-PL 1/2)
3
White RockGeorge C. Fisk
12
AssociateMitchell Boone (PE)
2
DESOTO:
Church of the DiscipleOuida Lee
8
FirstKevin Strempke
4
The VillageDerek Jacobs
2
Associate(Terri Phillips-PL 1/4)
2
DUNCANVILLE:
FirstFrank Alegria
1
AssociateMarie Mitchell
8
Jubilee(Robert Davis II-PL 1/2)
4
TrinitySamuel L. Caldwell
5
FARMERS BRANCH:
Chapel HillMai Le
1
ChristKenneth R. Dickson
3
AssociateTBS by Robert L. Spencer (RE)
Webb Chapel(Lynda Mayberry-PL 1/2)
2
Ferris: God’s Kingdom(Sylvesta Shed-PL 1/4)
2
GARLAND:
Axe MemorialJames Minor
2
BuckinghamAbril Goforth
3
FirstFrederick L. Durham, Jr.
4
AssociateJ. Clay Womack
18
Deacon in Full ConnectionCaroline Noll
7
New WorldWallace A. Williams
5
San Juan FellowshipJavier Q.Escalera
19
St. Philip’sJerry G. Putnam
7
GRAND PRAIRIE:
FirstF. Gifford Long
8
AssociateBrian Paul Dierolf (PE)
2
Associate/New Hispanic Ministry(Leonardo Haro-FL)
1
The WoodsJill Jackson-Sears
10
Associate(Yvette Blair-Lavallais-PL 1/2)
1
IRVING:
FirstRussell S. Floyd
3
AssociateTBS by Sammy A. Hargrove (RE)
Immanuel Korean Fellowship(Seong Joon Park ¶346.1, 338.2 3/4)
7
KirkwoodPreston Weaver
3
Associate(Albano Tayengo ¶346.1, 338.2 3/4)
6
Korean CentralSung Chul Lee
24
Associate/North Campus(Nakhoon Cho ¶346.1, 338.2 3/4)
1
NorthgateGregory S. Neal
3
Oak Haven(Jane Graner-PL 1/2)
1
Plymouth ParkWilliam E. La Barr
9
AssociateDana Norton
8
Lancaster: FirstRick L. Hawkins
6
MESQUITE:
FirstDavid Weber
3
Associate(Tom E. Palmer-PL 1/4)
9
St. Marks(Jacqueline Waiters-Lee-FL)
4
St. StephenNancy DeStefano
1
AssociateTBS by Kathryn Johnson (RD)
RICHARDSON:
ArapahoJohn B. Soper
22
AssociateJulie MacPherson
4
FaithEdilson Volfe
2
FirstJ. Clayton Oliphint
13
AssociateDebra Hobbs Mason
18
AssociateApril Johnson Bristow
12
AssociateRichard Rindfuss
4
Associate(Don Hood-PL 1/4)
2
Associate(Scot Bontrager (PE) ¶338.2 1/2)1

AssociateTBS by Jimmie H. Mobley (RE)
Deacon in Full ConnectionJoy Anderson
17
First KoreanKwang Bae Park
13
Seagoville(David Yunker-PL 1/2)
4
Sunnyvale: New CovenantReid Fade
2
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
Shawn Bakker (PD), Commissioned, Deacon Track (¶331.1b)Assoc. Gen. Sec., GBGM, NY
6
Laura J. Benson (¶344.1d)Durham’s Partnership of Children, NC
4
Katherine Betz, Deacon in Full Connection (¶331.1a, 331.7 1/2)C. C. Young Memorial Home
4
George D. Bond (¶344.1a(3))Prof., Dept. Religion, Northwestern University, IL
39
Veronica Brown, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Genesis Two/Hamilton Park UMC
8
William J. Bryan III (¶344.1a(3))Director of Intern Prog. & Prof. Formation, Perkins, SMU
17
Charles R. Carnahan (¶344.1a(2))General Board of Discipleship, TN
6
Erika Fadel (¶344.1d)Coordinator of Career Development,
Univ. of Missouri School of Law, MO
3
Gloria Fowler (¶344.1a(1))Assoc. Director of New Church Development & Connectional Transformation, NTC
2
Larry W. George (¶344.1a(1))Asst. to Bishop and Director of Missional Outreach, NTC
4
C. David Grant (¶344.1a(3))Prof., Chair Dept. of Religion, TCU
33
Joel B. Green (¶344.1a(3))Professor, Fuller Theological Seminary, CA
7
Lisa Greenwood (¶344.1b)Texas Methodist Foundation
3
Sheri Hollingsworth, Deacon in Full Connection (¶331.1a)VA Hospital, Dallas
5
Larry James (PE) (¶344.1d)CitySquare, Dallas
1
Shonda Jones (¶344.1a(3))Assoc. Dean of Admissions, Wake Forest, NC
3
Dwight H. Judy (RE)Director/Assoc. Prof, Garrett Evang. Theol. Sem., Evanston, IL
10
Janette C. Kotey (¶344.1d)First Baptist Church, Huntsville, AL
14
Sarah Heaner Lancaster (¶344.1a(3))Prof. Theol., Meth. Theological School, OH
17
William B. Lawrence (¶344.1a(3))Dean, Perkins School of Theology, SMU
12
Thomas R. McKnight (¶344.1d)The Methodist Church in Ireland
27
Timothy E. McLemore (¶344.1a(3))Assoc. Director Public Affairs, Perkins, SMU
4
Carol Montgomery (PE) (¶326)Denton/TWU Wesley Foundation
1
Ugonna Onuoha, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Staff Chaplain, Children’s Medical Center, Dallas
4
James P. Ozier (¶344.1a(1))Director of New Church Development
& Connectional Transformation, NTC
7
Beatriz Pacheco (¶344.1d)Methodist Medical Center, Dallas
6
Sheron C. Patterson (¶344.1a(1))Communications Officer, NTC
4
James C. Pierce (¶344.1d)Westlake HS Naval Junior ROTC, MD
1
JamesPaul Qazilbash (PD), Commissioned, Deacon Track (¶331.1a)Chaplain, Baylor Medical Center
2
Stephen Rankin (¶344.1a(3))Chaplain and Minister to SMU
4
Kathryn Self Ransdell (¶344.1d)United Church of Canada, Vancouver
3
(Caesar Rentie-FL) (¶316.1)Methodist Hospital, Mansfield
3
Joerg Rieger (¶344.1a(3))Professor of Systematic Theology, Perkins, SMU
19
Andrew Roberts (¶344.1a(3))Wesley Foundation, SMU
3
Carole Somers-Clark (¶344.1d)V. P. of Pastoral Care, Methodist Health System
27
Martha A. Soper (¶344.1a(1))Director of Leadership
Development, NTC
1
Sarah Squires, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Executive Director,
Wesley Rankin Community Center
5
Mark W. Stamm (¶344.1a(3))Assoc. Professor, Perkins School of Theology, SMU
6
K. Margie Steele (¶344.1d, 338.2 1/2)Odyssey Hospice
3
Gary Stephens (PD), Commissioned, Deacon Track (¶331.1a)CPE/Methodist Medical Center, Dallas
2
John D. Thornburg (¶344.1d)Texas Methodist Foundation
1
Patricia Piron Thresher (¶344.1d)Texas Health Resources/Harris Methodist
2
C. Patrick Whittemore (¶344.1a(3))Prof., Chaplain, Martin Methodist College, Pulaski, TN
23
Harry S. Wright, Jr. (¶344.1d)Assoc. V. P., Morehouse College, Atlanta, GA
6
DEACONESS
Omega Lee S. Ramos (¶1314.2)Umphress Road/Congregational and Community Outreach
3
Sandra Wilson Wickberg (¶1314.2)Lake Highlands Librarian & Congregational Care
7

NORTH CENTRAL DISTRICT

District Superintendent

Ronald D. Henderson

1

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

ALLEN:
CreekwoodHolly Gaskill Bandel
4
Associate(Chad McSwain-FL)
2
FirstTodd Harris
8
AssociateBrian G. McPherson
11
Associate(June A. Franck-PL 3/4)
13
Associate(Maxie Moore-PL 1/4)
4
Associate/New Church Start N. AllenJames Abram Smith
3
Deacon in Full ConnectionRussell Herbert King
4
SuncreekKeith Payne Boone
1
AssociateTBS by Milton P. Guttierrez (RE)
AnnaMark Moore
2
ArgyleChristopher Schoolcraft
1
Aubrey(Joe Gist-PL 1/2)
6
Blue RidgeDaniel A. Gurley
4
Associate(Dana Kay Kent-PL 1/4)
2
CARROLLTON:
AldersgateLyle Benson
3
Certified Lay MinisterLM
FirstW. Douglas Miller
1
AssociateJames David Allen (PE)
1
AssociateTBS by Peter Chiv In
CelinaJohn Baldwin
3
Chambersville/Cottage Hill(Samantha Parson-PL 1/2)
4
CopevilleTBS
Coppell: FirstThomas O. Palmer
1
AssociateAshleigh Joyner
6
AssociateWilliam Wayne Eason (PE)
1
Corinth: FaithRodney Whitfield
1
DENTON:
AsburyRobert M. Price
6
Blue MoundTBS
Cooper Creek(Katie Klein-PL 1/2)
5
FirstDonald W. Lee
2
AssociateJessica Wright
5
Associate(Deana Ferguson-FL)
4
Associate(Jon Kendzie-FL)
1
TrinityJames B. Bowden
1
Fairview: Christ Church of North TX(Duk Kun Kim ¶346.1, 338.2 3/4)
2
FarmersvilleThomas W. Waitschies
4
FLOWER MOUND:
Flower MoundHolly Gotelli
3
Associate(Deniece Mason-FL)
2
Associate(Bill A. Lewis-PL 1/2)
1
Trietsch MemorialJohn F. Allen, Jr.
7
AssociateJay Cousino
1
AssociateTBS by Joe Shafer (RE)
Deacon in Full ConnectionKaren L. Chraska
17
Deacon in Full ConnectionDouglas A. Meyer
4
Deacon in Full ConnectionElizabeth Lutz
4
ForneyChristopher L. Allen
2
FRISCO
FirstMark Vowell
1
Associate(Bill Meek-PL 1/4)
7
Associate(Cathy Partridge-FL)
5
AssociateKeva Green
1
Grace AvenueBilly Echols-Richter
16
Associate(Laura Echols-Richter-FL)
7
Associate/New Church StartChristopher N. Yost
4
AssociateMarcus Womack (PE)1

AssociateTBS by Joyce Cravens (RE)
Deacon in Full ConnectionJoseph Stobaugh2

GARLAND
CornerstoneWalter R. Butts
7
AssociateTBS by Lois Cooper (RE)
HeathDean Libby
2
Josephine(Mark Newsom-PL 1/4)
7
Justin(Emeral O. (Buster) Noah-FL)
9
Krum: FirstChristy Thomas
8
Associate(David H. Taylor-PL 1/4)
1
Lake CitiesRené P. Lawson
7
Associate(DonnaLea Sutton ¶338.2 1/4)
2
Certified Lay MinisterLM
LEWISVILLE:
Chinn’s Chapel(D. Paul McGarvey-FL)
5
FirstAndrew Joseph Lewis
2
Living FaithTBS
Vista RidgeMary Beth Hardesty-Crouch
4
LITTLE ELM:
Button MemorialMel Caraway
1
Elm RidgeTBS
Oak GroveElizabeth Ann Moen
4
Lucas: Good ShepherdDiane Presley
1
MCKINNEY:
FirstThomas O. Brumett
7
AssociateDouglas J. Fox
8
Associate(J. Christopher Rickwartz-FL)
5
Associate(Elizabeth Delaney-Greenwell-PL 1/2)
4
Associate/New Church Start MelissaAlan Hitt (PE)
3
Associate(John Harman ¶346.1)
2
Associate(James Woods-PL 1/2)1

AssociateTBS by Donald F. Renshaw, Jr. (RE)
Deacon in Full ConnectionJanet Cavalier
5
Deacon in Full Connection(Patty Froehlich ¶331.7 3/4)
3
StonebridgeJohn McLarty
1
AssociateDavid Lessner
6
Deacon in Full Connection(Dina Steiner ¶331.7 1/2)
6
WesleyRichard L. Dunagin
1
Pilot PointPenny Mitchell (PE)
3
PLANO:
ChristDonald W. Underwood
31
AssociateStacey Piyakhun
5
AssociateDenise Peckham
1
Associate/New Church Start PrincetonClay Horton (PE)1

AssociateTBS by Walter R. Purkey (RE)
AssociateTBS by A. Barton Smith, Jr. (RE)
AssociateTBS by R. Jerry Mahle (RL)
Custer RoadKory Knott
1
AssociateFrank Drenner
1
AssociateSharon O’Connor
1
Associate(John Richardson-FL)16

AssociateTBS by Jack M. Gibson (RE)
Deacon in Full ConnectionTimothy Morrison
17
FirstPaul A. Gould
2
AssociateMelissa Hatch
4
AssociateAlice G. Coder
8
Associate(David Gonzalez ¶346.1)
11
AssociateTBS by Pat Beghtel Mahle (RE)
St. AndrewC. Robert Hasley, Jr.
28
Associate/St. Andrew FriscoEdlen O. Cowley
8
AssociateStephen A. Robertson
6
Associate(Jennifer Arnold-FL)
7
AssociateArthur Jones
4
Deacon in Full ConnectionJanet Collinsworth
5
Deacon in Full ConnectionTBS by Charles Stokes (RD)
Pleasant Grove/Verona(David Judd-PL 1/4)
9
Ponder(Rocky Ellison-PL 1/2)
7
ProsperJason McConnell (PE)
1
Associate/New Church Start(Kevin McClain-FL)1

ROCKWALL:
FirstJoe C. Pool
8
AssociateElizabeth LaBella-Foster
4
Deacon in Full ConnectionAlan W. Clark
17
Deacon in Full ConnectionChristina Hildebrand
8
Deacon in Full ConnectionPaul Maletic
5
Rowlett: FirstM. Jan Davis
5
Associate(Dretha Burris-PL 3/4)
6
AssociateChristopher John Everson
3
Associate(Ross Reynolds-FL)
1
AssociateTBS by Buist B. Wilson (RE)
Royse City: FirstTimothy E. Marks (PE)
1
AssociateTBS by Dan Bruce (RMOAC)
SACHSE
FirstWendy Curran
1
Associate(Katie Shockley-PL 1/4)
2
Pleasant ValleyTBS by Philip D. Mercer (RE)
Sanger(Larry Rathbun-PL 1/4)
2
StonyTBS
The Colony: FirstMarsha Engle Middleton
3
AssociateTBS by James Michael Miller (RE)
Trophy Club: FellowshipDaniel Drew Humbert
8
Associate(Sonya Shahan-PL 3/4)2

AssociateTBS by Robert Turk (RL)
WylieKathryn Strempke
7
AssociateTBS by John Earl Taylor (RE)
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
Omar Hamid Al-Rikabi (PE) (¶326.2)Exec. Director, Univ. Arkansas Wesley Foundation
6
Marjorie T. Bishir, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Assoc. Director,
Missional Outreach NTC
7
Susan Bryan, Deacon in Full Connection (¶331.1a)CPE/Methodist Health System
1
Darrell Coats (¶344.1d)Suzan Carter Ministries, Texas Conference
3
(Claudia Megan Davidson-FL)(¶316.1)TCU Wesley Foundation/Palmer House
4
Aleze Michelle Fulbright (¶344.1a(1))Assoc. Director of Leadership Development, NTC
4
Brian Hardesty-Crouch (¶344.1d)Holy Moments
14
Terrance L. Heislen, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Voices Raising
11
(Peter Chiv In-PL 3/4) (¶316.1)Heart for Cambodia
2
Alyce M. McKenzie (¶344.1a(3))Professor, Perkins School of Theology, SMU
6
Kristie J. Rosset (¶344.1b)Director of Min. & Learning, Sacred Places Inc., Hot Springs AR
12
Jodi Smith (¶344.1a(1))Director of Connectional Resources and Treasurer, NTC
3
Duane VanGiesen (RE)BOM Officer, Leadership Development, NTC
10
Joe Zinser (¶344.1b)DFW Community Pastor
2
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
AldersgateVic Sassone
Lake CitiesVirgil Aldag

NORTHWEST DISTRICT

District Superintendent

L. Marvin Guier, III

3

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

AlvordCarolyn Allbritton (PE)
2
AntelopeTBS by Lonny Hawkins
Archer CityRebcca Grogan
1
Bellevue/Vashti(Greg Parr-PL 1/4)
1
Bells(Steven D. Martinez -FL)
4
BowieMona Millard (PE)
1
BoydSara Hardaway
2
BridgeportDavid Rucker
3
Bryson/PerrinTBS by Bob Bowling (ROE)
BurkburnettElizabeth Talbert
1
Byers(Terri Hale Whitgrove ¶338.2 1/4)
2
Callisburg(Karen Harris-Martinez-PL 1/2)
1
Chico: Morris Memorial(Rick Davis-FL)
4
CollinsvilleTBS by V. Eugene Gordon (RE)
DECATUR:
FirstBrian Bosworth
1
AssociateZachary Landis (PE)
1
Oak Grove(Shelley McNew-PL 1/2)
3
DENISON:
Harless MemorialTBS by Bill Brown (RL)
PriceTBS by Jimmy Greene
TrinityTBS by Jimmy Greene
Waples MemorialRoy L. Spore
3
Associate/Price/TrinityJimmy Greene
1
ElectraTBS by Robert W. Lee (RE)
Era/RosstonTBS by Larry Kruger (RE)
Forestburg(Charles R. Jestis-FL)
2
Friberg-Cooper(Dan Conatser-PL 1/4)
1
GAINESVILLE:
FirstDon H. Yeager
8
Mission/Sivell’s Bend(Roslyn Eugster-PL 1/4)
16
WhaleyJerry Jones
1
HenriettaHoward P. Hedges, Jr.
1
Holliday(Paul Meyenberg-PL 1/2)
1
HoweDavid T. Howeth
2
Iowa ParkJon Michael Eckstein
5
JacksboroCharles Nelson Pierce
3
NoconaScott Melton (PE)
1
Paradise(Patti Mahaffey-PL 1/2)
3
Petrolia(Alvin Easterling-PL 1/4)
10
Pottsboro: LakewayAllen W. Snider
5
RhomeTBS by Frederic L. Utz (RE)
SadlerTBS by Doyle Henderson (RE)
Saint Jo/Montague(Larry Coleman-PL 1/2)
12
SHERMAN:
FirstChris Dowd
1
AssociateCassie Wade (PE)
1
AssociateTBS by Joe Ed Goolsby (RE)
Friendship(Kathy Brown-PL 1/2)
1
GraceJohn Fleming
3
Key MemorialTBS by Jim Welch (ROE)
St. James/Haven Chapel(Commie Linson-PL 1/2)
3
St. James:Certified Lay MinisterLM
Sunset/Garvin(Glenn David Waldon-PL 1/2)
6
TiogaTBS by Carroll A. Caddell (RE)
Certified Lay MinisterLM
Tom Bean(Donald K. Haywood-PL 3/4)
3
Valley ViewCheryl Murphy
3
Van AlstyneScott Holcomb-McLain
2
WhitesboroKenneth D. Hildebrand
3
Whitewright/MarvinFrank Rahm
3
WICHITA FALLS:
Beverly DriveTBS by Linda Marcum (RL)
Falls Chapel FellowshipTBS by Louis A. Pearce, Sr. (RL)
FirstPaul Q. Goodrich
8
AssociateDonald R. Pellikan
1
Deacon in Full ConnectionGeorgia Harrison
3
Floral HeightsDavid J. Turner
3
AssociateNancy Sherman
1
Mt. CalvaryTBS by Cameron Greer
St. MarksTBS by Merwin Turner (RE)
Trinity(Justin A. Miller-FL)
1
UniversityTommy R. Medley
2
Associate/Mt. Calvary/Midwestern Wesley Foundation(Cameron Greer-FL)
1
WesleyCheryl Murray (PE)
3
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
Cathy Ann Bingman (¶344.1d)Community Church/Univ. of San Diego, Madrid, Spain
16
Jennifer Griffith Cobb (¶338.2 1/2, ¶344.1b)Seton Medical Center, Harker Heights
2
(Cameron Greer-FL) (¶316.1)Midwestern State University Wesley Foundation
1
Virgie Holbrook (¶344.1b)Visions of Sugarplums
5
Lydia Pellikan, Deacon in Full Connection (¶331.1a, ¶331.7 1/2)American Hospice, Wichita Falls
3
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
Sherman: St. JamesDavid Linson
TiogaMead McGee

SPECIAL APPOINTMENTS

Leroy (Lee) Elder (ME)¶346.1 to Texas Conference
9
Julia Halstead (EA)¶346.1 to West Virginia Conference
1
Traci Loveman (ME) (338.2)¶346.1 to North Alabama Conference
7
John T. Mollet, Jr. (NC)¶346.1 to Central Texas Conference
3
Jerico Pagdilao (PE) (ME)¶346.1 to Texas Conference
2
Stephen Sobczak (FD) (ME)¶331.8 to Central Texas Conference
4
Allen Zugelter (PE) (ME)¶346.1 to Missouri Conference
1
MILITARY CHAPLAINS:
Leslie A. JanovecUS Air Force (¶344.1b) ME
18
TO ATTEND SCHOOL
Scot Bontrager (PE)NC
2
DISCONTINUANCE FROM PROVISIONAL MEMBERSHIP (¶327.6)
Dennis CatesNW
Paul KongME
Michael RoweEA
CLERGY SABBATICAL LEAVE (¶352)
Martha Myre (1-1-2013)MW
2
CLERGY VOLUNTARY LEAVE OF ABSENCE (¶354.2a)
Tamara Bullard (FD)ME
3
Michael A. GreenEA
3
John KayNC
4
Paul McKay (FD)NC
2
Laura Rothe (FD)EA
1
Natalie Woods (FD)NW
6
FAMILY LEAVE OF ABSENCE (¶354.2b)
Paula Chambers (FD)NC
1
Shannon M. Hamrick (FD)ME
4
Jennifer Scott (FD) (1-1-12)NC
3
Troy Sims (FD) (3-1-12)NW
1
TRANSITIONAL LEAVE (354.2c)
Lisa Marshall BlaylockNC
1
Patricia Grable (FD)ME
2
INCAPACITY LEAVE (¶357)
Connie MillsapME
6
Terry Ann MooreME
4
Lewis N. Stokes (FL)EA
4
L. Charles StovallME
2
Larry D. TinsleyEA
11
CLERGY RETIREMENT (¶358)
Ann BartonJames Michael Miller
W. Mark CraigJohn Peel
John DillardJames Pledger
Keith HeadNorma Salinas
Van LazarofStanley Seat
JoNell LindhDennis Wilkinson
Robin Lovin
LOCAL PASTOR RETIREMENT (¶320.5, 358)
Dennis Cates
Linda Marcum
Louis Pearce
WITHDRAWAL/SURRENDER CREDENTIALS (¶360.1)
John Wilks (PE) (¶361.1) (12-11-12)
Derrick Wright (¶361.3) (6-20-12)

Print 2013 – 2014 Appointments