2016-17 Appointments

Print 2016 – 2017 Appointments

FLFull-time Local PastorRDRetired Deacon
LMCertified Lay MinisterRERetired Elder
PDProvisional DeaconRLRetired Local Pastor
PEProvisional ElderROERetired Elder of Other Conference
PLPart-time Local PastorSLStudent Local Pastor

EAST DISTRICT

District Superintendent

Victor E. Casad

4

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

Aley(Eston Williams-FL)19
Annona/Boxelder/Lone Star(Donald C. Benton-PL 1/4)17
Arbala/Gafford Chapel(Daniel Lewis-PL 1/2)1
Avery/Williams Chapel(Jack Cloyd-PL 1/4)5
BirthrightTBS by Paul M. Bailey (RL)
Blanton ChapelTBS by David Riley
Blossom/Shady GroveTBS by Michael Wood
Bogata(Edward D. Lee-FL)3
BONHAM:
FirstDana Coker1
Wesley/TelephoneTBS by Ricky Robbins
Caddo Mills(Debra A. Lyons-FL)7
Celeste/Kingston(Jay Henderson-SL)4
CharlestonTBS by Gary Regan (RE)
CLARKSVILLE:
McKenzie MemorialTBS by Jerry Colgrove (RL)
St. Paul(Evelyn Kelly-PL 1/4)1
College Mound(Larry D. Davis-FL)29
Commerce: FirstGregory S. Neal3
Associate/Director Wesleyan Campus MinistryBrian Paul Dierolf2
Como/Pine Forest(Beverly D. Olsen-PL 1/2)7
CooperMark T. Moore3
Crandall(James Wilkins-PL 1/2)9
CumbyTBS by F. Duncan Graham (RE)
Cuthand(John D. Purviance-PL 1/2)13
Deport(Susan Leddy-PL 1/2)2
Detroit: Martin Memorial/WoodlandTBS by Mona Millard (RL)
Ector/Mulberry(Dee Morton-PL 1/2)11
Enloe/Ben Franklin(Stacey Smith-PL 1/4)20
GREENVILLE:
KavanaughJohn Kay1
Salem-Kinser/Floyd/Campbell/Caney(Michael Langdon-FL)1
Associate/Campbell/Caney(Pam Zolczer-PL 1/4)4
WesleyL. Gene Wisdom7
Westview(Dylan Lee-PL 1/2)1
Grove HillTBS by Jim McIntire
Honey Grove: McKenzie/Forest HillVivian J. Crowson9
KaufmanElizabeth Kellner4
Kemp/Becker(Robert Williams-PL 3/4)6
Ladonia/Pecan Gap(Michael Rowe-PL 1/2)5
LeonardAdam L. Spore5
Lone Oak(Susan J. Gross-PL 1/2)5
MabankDana Norton2
Miller Grove(Howard L. Strickland ¶346.1, 338.2 1/4)12
Mt. Vernon: First/Old SaltilloStephen Cotten1
North Lamar Parish:
Belk/Chicota/Powderly/Mt. Tabor-Sumner(William Mark Hutchison-FL)13
PARIS:
CalvaryTimothy E. Marks1
FirstRobert Lee Spencer, Jr4
Associate/Connections Ministry(Katherine E. French-PL 3/4)6
Associate(William H. Coleman-PL 1/4)4
Associate/Connections Ministry(Debra May-PL 1/4)2
Mt. ZionEddie Jean Adams15
Oak ParkJudith S. Brandt6
PicktonTBS by Henry R. Suche, Jr. (RE)
Poetry(Kathryn Curbo-PL 1/2)4
Quinlan: FirstEric Rothe6
Roxton/Paris Jr. College Campus Ministry(Edrue W. Dodd-PL 1/2)4
SULPHUR SPRINGS:
First/Sulphur Bluff/TiraPeter V. Adrian6
AssociateDean J. Libby3
Associate/Sulphur Bluff/Tira(David Larkin-PL 1/4)2
Wesley(Steve Cook ¶346.2)3
TERRELL:
FirstCharles L. Aaron, Jr4
Deacon in Full ConnectionPatricia L. Grable (¶331.7 1/4)2
Warren Chapel(Doris Smith-PL 1/4)4
TrentonKathy McLean-Davis4
Virginia Point(Louella K. Williams-PL 1/4)10
Windom/Lannius(Steve Knox-PL 1/4)1
WINNSBORO:
FirstCarolyn Allbritton (PE)1
Tinney ChapelTBS by Chauncy Nealey (RMOAC)
Wolfe City: First(Philip Clay-SL 1/2)1
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
Bonham FirstLori Massey
Oak Grove: Wilson Chapel/RosserSteve Gibbs

METRO DISTRICT

District Superintendent

Camille Gaston

4

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

CARROLLTON
Holy CovenantCarol Sparks4
Deacon in Full ConnectionDeborah Chapman19
Commissioned, Deacon TrackWilliam Mauldin (PD)1
Wesley KoreanJin Hee Lee19
Cedar HillJeff Garrett5
DALLAS:
Agape MemorialTBS by Martha Valencia
Camp Wisdom/Glen OaksJames Minor2
Casa Emanu-ElJavier Escalera2
Casa Linda(David Rangel-PL 3/4)7
Christ’s Foundry FellowshipOwen Ross15
Associate(Lucia French-PL 1/2)5
Cochran ChapelJeffrey Hall1
Cockrell Hill/New Church Start(Pablo Guardiola-FL)1
CommunityHarold Dangerfield7
Elmwood-El Buen SamaritanoAmy Spaur (PE)2
FirstAndrew Stoker4
AssociateAnn Willet1
Deacon in Full ConnectionLinda Roby (¶338.2 3/4)8
GraceTBS by Judith Reedy (RE)
Commissioned, Deacon TrackAdam White (PD)1
Greenland HillsKerry Smith4
Hamilton ParkR. Jeremiah Booker8
AssociateJanet Bell Odom2
Highland Hills Deacon in Full Connection ¶328Michael Greene4
Associate(Ceena Gans-PL 1/4)3
Highland ParkPaul Rasmussen4
AssociateJohn F. Fiedler4
AssociateWalt W. Marcum25
AssociateBarbara W. Marcum24
AssociateMatthew Tuggle5
AssociateSusan Robb8
AssociateJoseph Stabile1
AssociateTBS by Arville E. McLain (RE)
Associate/Munger Place
Extension
David Andrew Forrest7
Associate/Schreiber Memorial
Extension
(Stephen Loehoffer-FL)1
Associate(Dawn Anderson-FL)5
AssociateRamsey Patton (PE)3
Associate(Victoria Powers ¶346.2)2
Deacon in Full ConnectionTerry P. Jones13
Deacon in Full ConnectionElizabeth Moseley6
Commissioned, Deacon TrackPhillip Thomas Dieke (PD)2
Kessler ParkWesley Magruder3
Lake HighlandsJill Jackson-Sears3
AssociateJohn Andrew Roberts3
Associate(Pamela E. Clark-FL)20
Deacon in Full ConnectionNicki Lyford11
LakewoodGayle Landis8
Lovers LaneStanley R. Copeland20
AssociateTom Hudspeth16
AssociateTBS by Walt Lunde (RL)
AssociateRaegan Gilliland (PE)1
AssociateScott Gilliland (PE)2
Associate(Christopher Kudzai Chikoore ¶346.1)7
Associate(Kennon Pickett-FL)2
AssociateTBS by Donna Whitehead (RE)
Deacon in Full ConnectionKay Lynn DeBlance Eck7
NorthavenEric S. Folkerth16
Oak LawnAnna Hosemann-Butler4
Associate(Gregg Alan Smith-PL 1/2)7
Commissioned, Deacon TrackBenjamin David Hensley (PD)2
Owenwood(Freddie Orr-PL 1/2)2
Pleasant Mound-Urban ParkAnnelda Crawford9
Preston HollowMichael L. Nichols6
AssociateJessica Wright2
Ridgewood ParkWilliam Wayne Eason1
St. Luke “Community”Michael L. Bowie, Jr.3
AssociateClara Reed1
Associate(Albano Tayengo ¶346.1)1
St. Paul(Richie Butler ¶346.2)1
Spring ValleyPaul Gould1
AssociateAdam Young (PE)2
Tyler StreetEdward F. Lantz8
AssociateEdgar Bazan-Garza2
Associate/C2K(Jamie Nelson-PL 1/2)1
Umphress RoadRick Hawkins1
University ParkKeith Payne Boone1
Associate/UnionMichael Baughman5
Associate/Path 1/UnionPatrick Littlefield (PE)1
Associate/Deacon in Full Connection(Rachel Baughman-FL)10
Walnut HillAlexandra Robinson4
Warren/MD Urban StrategistS. Dianna Masters3
WheatlandTBS by Sandra A. Minor (RE)
White RockMitchell Boone5
DESOTO:
Church of the DiscipleOuida Lee11
FirstKevin Strempke7
The VillageDerek Jacobs5
Associate(Angela Williams-PL 1/4)3
DUNCANVILLE:
FirstFrank Alegria4
AssociateAlex Williams (PE)3
Jubilee(Robert Davis II-PL 1/2)7
TrinityDeborah Riggsby3
FARMERS BRANCH:
Chapel HillElzie D. Odom, Jr.1
ChristKenneth R. Dickson6
AssociateTBS by Robert L. Spencer (RE)
Webb Chapel(Lynda Mayberry-PL 1/2)5
Ferris: God’s Kingdom(Sylvesta Shed-PL 1/4)5
GARLAND:
Axe Memorial(Ernesto Sanchez ¶346.1)2
BuckinghamAbril Goforth6
FirstValarie Englert3
AssociateJ. Clay Womack21
Deacon in Full ConnectionCaroline Noll (¶331.7 3/4)11
New WorldLucretia Facen2
St. Philip’sJerry G. Putnam10
GRAND PRAIRIE:
FirstKathryn Strempke2
Associate/New Hispanic Ministry(Leonardo Haro-FL)4
The WoodsMarie Mitchell3
IRVING:
FirstJohn Wallace1
Associate(Peter McNabb-FL)2
Immanuel Korean Fellowship(Sung Chol Kwon ¶346.1, 338.2 3/4)2
KirkwoodPreston Weaver6
Korean CentralSung Chul Lee27
Associate/North Campus(Nakhoon Cho ¶346.1, 338.2 3/4)4
Associate(So Young Yun-PL 1/2)2
NorthgateLevy E. Laguardia3
Oak HavenJane Graner (PE)4
Plymouth ParkWilliam E. La Barr12
AssociateSara Hardaway2
AssociateTBS by Howard P. Hedges, Jr. (RE)
Lancaster: FirstJackie Wickware1
MESQUITE:
FirstDavid Weber6
Associate(Tom E. Palmer-PL 1/4)12
St. MarksEdwin Zarate3
St. StephenNancy DeStefano4
RICHARDSON:
ArapahoBlair Thompson-White1
FaithJimmy Greene1
FirstJ. Clayton Oliphint16
AssociateDebra Hobbs Mason21
AssociateApril Johnson Bristow15
AssociateRichard Rindfuss7
AssociateScot Bontrager4
AssociateRebecca Frank Bruff3
Associate(Don Hood-PL 1/2)5
AssociateJulie Klossner (PE)2
Deacon in Full ConnectionJoy Anderson20
First KoreanKwang Bae Park16
Seagoville(Jennifer Kelley-SL 1/2)3
Sunnyvale: New CovenantReid Fade5
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
John F. Allen, Jr. (¶344.1d)Colinas Way1
Shawn Bakker, Deacon in Full Connection (¶331.1b)Executive Publisher,The Upper Room, GBOD, TN3
(George Battle, III-FL) (¶337.3)Missional Outreach, NTC3
(Andrew Beard-FL) (¶337.3)SMU Wesley Foundation2
Laura J. Benson (¶344.1d)Durham’s Partnership of Children, NC7
Veronica Brown, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Genesis Two/Hamilton Park UMC11
Susan Bryan, Deacon in Full Connection (¶344.1a)Visiting Nurse Association Hospice3
William J. Bryan III (¶344.1a(3))Director of Intern Prog. & Prof. Formation, Perkins, SMU20
(Jeanette Cobbins-PL 3/4) (¶318.2)Crossroads Community Services, Dallas2
Jay Cole (¶344.1d)Executive Dir., Crossroads Community Services, Dallas2
Rebecca David Hensley, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Assoc. Director of Leadership Development, NTC3
Andrew Fiser (PE) (¶344.1d)Project Transformation3
Russell S. Floyd (¶344.1d)Solofide, Dallas2
Gloria Fowler (¶344.1a(1))Assoc. Director of New Church Development & Congregational Transformation, NTC5
Larry W. George (¶344.1a(1))Asst. to Bishop and Director of Missional Outreach, NTC7
Jonathan Grace (PE) (¶326.3)CitySquare, Dallas3
C. David Grant (¶344.1a(3))Prof., Chair Dept. of Religion, TCU36
Joel B. Green (¶344.1a(3))Professor, Fuller Theological Seminary, CA10
Lisa Greenwood (¶344.1d)Texas Methodist Foundation6
Maria Dixon Hall (PD) (¶331.1a)Assoc. Professor Organizational Comm., SMU3
Justin Hancock, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Missional Wisdom Foundation3
Leslie Herrscher (¶338.4)CPE, Children’s Medical Center, Dallas2
(Johnny “J.B.” Jackson-FL (¶337.3)Dallas Indian UMC, OIM Conference4
Larry James (¶344.1d))CitySquare, Dallas/Highland Park4
Shonda Jones (¶344.1a(3))Assoc. Dean of Admissions, Wake Forest, NC6
Janette C. Kotey (¶344.1d)First Baptist Church, Huntsville, AL17
Sheri Hollingsworth Lake, Deacon in Full Connection (¶331.1a)VA Hospital, Dallas8
Sarah Heaner Lancaster (¶344.1a(3))Prof. Theol., Meth. Theological School, OH20
William B. Lawrence (¶344.1a(3))Dean, Perkins School of Theology, SMU15
Mai Le (¶338.4)CPE, UT Southwestern, Dallas1
Traci Loveman (¶344.1d)Chaplain, Amedisys Hospice, AL4
Thomas R. McKnight (¶344.1d)The Methodist Church in Ireland30
Timothy E. McLemore (¶344.1a(3))Director, Crossroads Ministry of Estes Park, Inc., CO3
Mary Miriti (¶344.1d)Oasis Global Fellowship3
Geoffrey Moore (PE)Ministry of Congregational Singing and Worship1
Connie L. Nelson (¶344.1a(3))Director Public Affairs & Alumni Relations, Perkins School of Theology, SMU4
Ugonna Onuoha, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Staff Chaplain, Children’s Medical Center, Dallas7
James P. Ozier (¶344.1a(1))Director of New Church Development & Congregational Transformation, NTC10
Beatriz Pacheco (¶344.1b)Methodist Medical Center, Dallas9
Sheron C. Patterson (¶344.1a(1))Communications Officer, NTC7
James C. Pierce (¶344.1d)Chaplain, VA Hospital, WV2
JamesPaul Qazilbash, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Chaplain, Our Children’s House at Baylor Medical Center5
Stephen Rankin (¶344.1a(3))Chaplain and Minister to SMU7
(Caesar Rentie-FL) (¶337.3)V. P. of Pastoral Care, Methodist Health System4
Joerg Rieger (¶344.1a(3))Distinguished Professor of Theology, Vanderbilt, Nashville, TN1
Martha A. Soper (¶344.1a(1))Director of Leadership Development, NTC4
Sarah Squires, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Executive Director, Wesley Rankin Community Center8
Mark W. Stamm (¶344.1a(3))Professor, Perkins School of Theology, SMU9
K. Margie Steele (¶344.1d)Assisted Living Ombudsman, The Senior Source, Dallas3
John D. Thornburg (¶344.1d)Texas Methodist Foundation4
Patricia Piron Thresher (¶344.1d)Presbyterian Hospital, Dallas4
C. Patrick Whittemore (¶344.1a(3))Prof., Chaplain, Martin Methodist College, Pulaski, TN26
Harry S. Wright, Jr. (¶344.1d)Assoc. V. P., Morehouse College, Atlanta, GA9
Joe Zinser (¶344.1b)DFW Community Pastor5
DEACONESS
Omega Lee S. Ramos (¶1314.2)Church-Community Integration Coordinator, FHS Groundwork Foundation, Philippines6
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
Hamilton ParkDwight Harry

NORTH CENTRAL DISTRICT

District Superintendent

Ronald D. Henderson

4

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

ALLEN:
CreekwoodDavid Lessner3
FirstTodd Harris11
AssociateBrian G. McPherson14
Associate(Maxie Moore-PL 1/4)7
Associate/Living Life ChurchJames Abram Smith6
Deacon in Full ConnectionRussell Herbert King7
SuncreekBarry E. Hughes1
AssociateTBS by Milton P. Guttierrez (RE)
Anna(Richard S. Williamson ¶346.2, 338.2 1/2)2
ArgyleChristopher Schoolcraft4
Deacon in Full Connection(Sarah Roberts ¶346.1)2
Aubrey(Joe Gist-PL 1/2)9
Blue RidgeDaniel A. Gurley7
CARROLLTON:
AldersgateLyle Benson6
Associate(Kyoungwon Park-PL 1/4)2
Associate(Phillip Troung Nguyen-PL 1/2)1
Cambodian FellowshipTBS by Chiv Peter In
FirstW. Douglas Miller4
Associate(Cindy Shirley-FL)3
AssociateTBS by Chiv Peter In
CelinaJohn Baldwin6
ChambersvilleTBS
Copeville: Community(Katie Shockley-PL 1/2)2
Coppell: FirstThomas O. Palmer4
AssociateKatie Newsome (PE)1
DiaconalAlan Hitt2
Corinth: FaithRodney Whitfield4
Cottage HillTBS
DENTON:
Asbury(Emeral O. (Buster) Noah-FL)3
Blue MoundTBS by Joe Foor (ROE)
Cooper Creek(Katie Klein-PL 1/4)8
FirstDonald W. Lee5
Associate(Deana Ferguson Mason-FL)7
AssociateJonathan Perry (PE)1
TrinityJames B. Bowden4
Fairview: Christ Church of North TX(Duk Kun Kim ¶346.1, 338.2 3/4)5
FarmersvilleThomas W. Waitschies7
FLOWER MOUND:
Flower MoundHolly Gotelli6
AssociateJulie Macpherson1
Associate(Bill A. Lewis-PL 1/2)4
Trietsch MemorialDaniel Drew Humbert4
AssociateClay Horton2
Deacon in Full ConnectionKaren L. Chraska20
Deacon in Full ConnectionDouglas A. Meyer7
Commissioned, Deacon TrackCamille Reeder (PD)1
ForneyChristopher L. Allen5
FRISCO
FirstMark Vowell4
AssociateCheryl Jones3
Associate(Bill Meek-PL 1/4)10
AssociateStephen A. Robertson1
Grace AvenueBilly Echols-Richter19
AssociateLaura Echols-Richter (AM)10
Associate/Cross WayChristopher N. Yost7
AssociateMarcus Womack4
AssociateTBS by Joyce Cravens (RE)
Deacon in Full ConnectionJoseph Stobaugh5
GARLAND
CornerstoneCarol Montgomery2
HeathOmar Rikabi (PE)3
JustinRobert M. Price3
Krum: First(Kevin McClain-PL 3/4)1
Lake CitiesRené P. Lawson10
Associate(Jacob Fields-PL 1/2)3
LEWISVILLE:
Chinn’s Chapel(D. Paul McGarvey-FL)8
FirstAndrew Joseph Lewis5
AssociateYvette Blair-Lavallais (PE)1
Vista RidgeMary Beth Hardesty-Crouch7
LITTLE ELM:
Button MemorialJay Cousino2
Oak GroveDonaLea Sutton1
Lucas: Good ShepherdDiane Presley4
MCKINNEY:
FirstThomas O. Brumett10
AssociateDouglas J. Fox11
Associate(J. Christopher Rickwartz-FL)8
Associate(Elizabeth Delaney-Greenwell-PL 1/4)7
Associate(John Harman ¶346.1)5
Associate(James Woods-PL 1/2)4
Associate/New Church Start/Melissa UMCStacey Piyakhun4
Associate/New Church Start/Melissa Path I(Kristopher Melvin-FL)1
AssociateTBS by Donald F. Renshaw, Jr. (RE)
Deacon in Full ConnectionJanet Cavalier8
Deacon in Full Connection(Patricia Froehlich ¶331.7 3/4)6
StonebridgeJohn McLarty4
AssociateHolly Gaskill Bandel3
Associate(Courtney Schultz-PL 1/2)3
Associate(Jana Showman-PL 1/2)2
Pilot PointPenny Mitchell6
PLANO:
ChristDonald W. Underwood34
AssociateDenise Peckham4
Associate/New Church Start Princeton(Cathy Partridge-FL)2
AssociateChad McSwain (PE)1
Associate(Stefanie Reed (PE) ¶346.1)2
AssociateTBS by A. Barton Smith, Jr. (RE)
Custer RoadKory Knott4
AssociateSharon O’Connor4
AssociateNancy Sherman1
AssociateTBS by Jack M. Gibson (RE)
AssociateTBS by John Richardson (RL)
Deacon in Full ConnectionTimothy Morrison20
FirstMatt Gaston1
AssociateEdilson Volfe1
AssociateAlice G. Coder (¶338.2 3/4)11
St. AndrewC. Robert Hasley, Jr.31
AssociateArthur Jones7
Associate(Jennifer Arnold-FL)10
AssociatePam White (PE)4
Pleasant Grove/Verona(Dana Kay Kent-PL 1/4)2
Ponder(Rocky Ellison-PL 1/2)10
ProsperJason McConnell4
Associate/New Church StartMelissa Hatch3
Rockwall: FirstJoe C. Pool11
AssociateJenna Morrison (PE)3
Deacon in Full ConnectionAlan W. Clark20
Deacon in Full ConnectionChristina Hildebrand11
Deacon in Full ConnectionPaul Maletic8
Rowlett: FirstDavid J. Turner1
Associate(Dretha Burris-PL 3/4)9
Associate(Georgiennette Haddock-PL 1/4)2
AssociateTBS by Buist B. Wilson (RE)
Royse City: FirstChristopher John Everson1
SACHSE
FirstFrank Rahm1
Pleasant Valley(Deniece Mason-FL)1
Sanger(Phillip Sotbaugh-PL 1/4)1
Stony(Michael Joel Scheller-PL 1/4)4
The Colony: FirstMarsha Engle Middleton6
Associate(Lesta Anderson-PL 1/2)2
Trophy Club: FellowshipEdlen O. Cowley3
AssociateTBS by Robert Turk (RL)
WylieWallace A. Williams2
Associate(Charles Church-FL)2
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
Darrell Coats (¶344.1d)Suzan Carter Ministries, Texas Conference6
Janet Collinsworth, Deacon in Full Connection (¶344.1d)Agape Resource & Assist. Center4
Marc Corazao (¶344.1a(1))Denton/TWU Wesley Foundation2
Claudia Megan Davidson Danner (PE) (¶337.3)Southwestern University3
Brian Hardesty-Crouch (¶344.1d)Holy Moments17
Terrance L. Heislen, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Voices Raising14
Marjorie Bishir Hill, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Assoc. Director, Missional Outreach NTC10
(Chiv Peter In-PL 3/4) (¶318.2)Heart for Cambodia5
Ashleigh Joyner (¶344.1a(2))UM Communications4
Elizabeth Lutz, Deacon in Full Connection (¶331.4a)Program Director, Flower Mound Senior Center2
Alyce M. McKenzie (¶344.1a(3))Professor, Perkins School of Theology, SMU9
Jennifer Scott, Deacon in Full Connection (¶344.1d)St. Mary’s Medical Center, FL4
Jodi Smith (¶344.1a(1))Director of Connectional Resources and Treasurer, NTC6
Duane VanGiesen (RE)BOM Officer, Leadership Development, NTC13
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
AldersgateVic Sassone
Lake CitiesVirgil Aldag

NORTHWEST DISTRICT

District Superintendent

L. Marvin Guier, III

6

LOCAL CHURCH APPOINTMENTS

PASTOR

YR

AlvordVeronica Greanead3
AntelopeTBS by Lonny Hawkins
Archer City(M. Benjamin Rigsby-FL)1
Bellevue/Vashti(Greg Parr-PL 1/4)4
BellsWalter R. Butts1
BowieSteven D. Martinez1
BoydJ.D. Allen3
BridgeportSamuel L. Caldwell3
Bryson/Perrin(Matthew Crewse-SL 1/2)1
BurkburnettElizabeth Talbert4
Byers/PetroliaTerri Hale Whitgrove (¶338.2 1/2)5
Callisburg(Karen Harris-Martinez-PL 1/2)4
Chico: Morris MemorialTBS by James Michael Miller (RE)
CollinsvilleTBS by V. Eugene Gordon (RE)
DECATUR:
FirstBrian Bosworth5
AssociateZachary Landis4
Oak Grove(Shelley McNew-PL 1/2)6
DENISON:
Harless MemorialTBS by Bill Brown (RL)
Haven Chapel(Rosalyn Hilburn-PL 1/4)1
Trinity(Cindy Griffin-PL 1/2)1
Waples MemorialCheryl Murphy2
ElectraTBS by Robert W. Lee (RE)
EraTBS by Trent Baggett (ROE)
Forestburg(Charles R. Jestis-FL)5
Friberg-Cooper(Dan Conatser-PL 1/4)4
GAINESVILLE:
FirstJohn Fleming1
Mission/Sivell’s Bend(Roslyn Eugster-PL 1/4)19
WhaleyJerry Jones4
HenriettaKeva Green3
Holliday(Paul Meyenberg-PL 1/2)4
HoweMonty Moore3
Iowa ParkRick Davis (PE)2
JacksboroCassandra Wade3
NoconaDonald K. Haywood (PE)2
Paradise(Sonya Shahan-PL 1/2)1
Pottsboro: LakewayDyan Dietz1
Rhome(Chad Mogus-PL 1/4)1
RosstonTBS by Larry Kruger (RE)
SadlerTBS by Doyle Henderson (RE)
Saint Jo/MontagueTBS by Larry Coleman (RL)
SHERMAN:
FirstChris Dowd4
AssociateSamantha Parson (PE)1
AssociateTBS by Joe Ed Goolsby (RE)
FriendshipTBS by Roy Spore (RE)
GraceFank Drenner1
Associate(Leon Veazey-PL 1/4)1
Sunset/Garvin(Glenn David Waldon-PL 1/4)9
TiogaRebecca Grogan (¶338.2-1/2)1
Tom Bean(Jon Kendzie-FL)1
Valley ViewPatrick Hoffman2
Van AlstyneScott Holcomb-McLain5
WhitesboroKenneth D. Hildebrand6
WhitewrightAllen W. Snider1
WICHITA FALLS:
Beverly DriveTBS by Linda Marcum (RL)
FirstPaul Q. Goodrich11
AssociateDonald R. Pellikan4
Deacon in Full ConnectionGeorgia Harrison6
Floral HeightsDon Yeager1
Mt. Calvary-Falls ChapelTBS by Louis A. Pearce, Sr. (RL)
St. Marks(Alvin Easterling-PL 1/2)2
TrinityJustin A. Miller (PE)4
UniversityTommy R. Medley5
WesleyCheryl Murray6
APPOINTMENTS TO EXTENSION MINISTRIES
Cathy Ann Bingman (¶344.1d)Community Church/Univ. of San Diego, Madrid, Spain19
Jennifer Griffith Cobb (¶344.1b)Mercy Health System, Chesterfield, MO3
Lydia Pellikan, Deacon in Full Connection (¶331.1a)Hospice of Wichita Falls3
TBSMidwestern State Univ. Wesley Foundation
CERTIFIED LAY MINISTER (LM) ASSIGNMENTS
TiogaMead McGee

SPECIAL APPOINTMENTS

Leroy (Lee) Elder (ME)¶346.1 to Texas Conference12
Elizabeth LaBella-Foster (NC)¶346.1 to Virginia Conference3
JoAnne Pounds (PE) (NC)¶346.1 to Louisiana Conference3
Troy Sims (FD) (NW)¶346.1 to Baltimore-Washington Conference2
MILITARY CHAPLAINS:
Leslie A. JanovecUS Air Force (¶344.1b) ME21
PERSONAL LEAVE OF ABSENCE (¶354.2a)
Tamara Bullard (FD)ME6
Wendy Curran (3-01-14)ME4
Michael A. GreenEA6
Paul McKay (FD)NC5
Elizabeth Ann MoenNC1
Martha Myre (01-01-2013)ME4
Dina Steiner (FD) (08-01-13)NC4
Gary Stephens (PD)ME2
FAMILY LEAVE OF ABSENCE (¶354.2b)
Paula Chambers (FD)NC4
Shannon M. Hamrick (FD)ME5
Kathryn RansdellME3
TRANSITIONAL LEAVE (354.2c)
Erika Fadel (10-01-15)ME2
Bonnie Bridger-Coffman (PD)ME1
Laura Rothe (FD)EA2
Stephen Sobczak (FD)ME1
MEDICAL LEAVE (¶357)
Connie MillsapME9
Terry Ann MooreME7
L. Charles StovallME5
Larry D. TinsleyNC14
CLERGY RETIREMENT (¶358)
Katherine Betz (FD) (03-31-16)Elvin Ben Read
Charles R Carnahan (01-01-16)Judith Reedy
Sandra Minor (08-01-15)Billy Shaddox
David Rucker (11-01-15)John B. Soper
LOCAL PASTOR RETIREMENT (¶320.5, 358)
Walter Lunde, Jr.Carlos Nascimento (12-01-15)
Mona MillardJohn V. Richardson, Jr.
DIACONAL RETIREMENT
Linda Elms
CLERGY TRANSFERS IN
Andrew Fiser
CLERGY TRANSFERS OUT
M. Jan Davis
Jerico Pagdilao (01-01-16)
DISCONTINUANCE FROM PROVISIONAL MEMBERSHIP (¶327.6)
Scott Melton (03-01-16)

 

Print 2016 – 2017 Appointments